Čí jméno nesou skaliska nad Ovčárnou?

Čí jméno nesou skaliska nad Ovčárnou?

21.10.2019 | Ostatní
Jsou výraznou dominantou Pradědovy říše, nacházejí se v těsné blízkosti samotného Pradědu. Přehlédnout je nemůžete. Jsou opředeny mýty o čarodějnických sabatech. Čí jméno však Petrovy kameny nesou, už ví málokdo.

Petrovy kameny (1446 m n. m.) jsou třetím nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Mohutná, sedmimetrová skaliska prakticky tvoří vedlejší vrchol Vysoké hole. Na jejich mrazový srub a okolí má téměř každý smrtelník vstup zakázán. V jejich blízkosti totiž rostou vzácné rostliny, včetně těch, které jinde na světě nenajdete, tzv. endemitů: zvonku jesenického a lipnice jesenické. V jejich jménu však nefiguruje žádná čarodějnice, ďábel ani jejich botanická výjimečnost. Kdo byl tedy onen Petr, po kterém je skalisko pojmenováno?
Variant existuje několik. Ta nejambicióznější báje hovoří přímo o samotném apoštolu Petrovi, který zde Germány obracel na křesťanskou víru. Jiná vypráví příběh malíře Petra Hagenbacha, který se při práci v klášteře zamiloval do jedné z jeptišek, a po společném útěku z kláštera se mimo jiné skrývali také pod skaliskem nedaleko Pradědu.
Další pověsti se sice rozchází v samotném příběhu, ale hrdina už je společný. Je jím kovář Petr. Jednou je zmiňován jako mladík, který se zde ukryl se svou dívkou před jejím přísným a snad i krutým otcem, správcem nedalekého sovineckého panství. Podruhé jako zarmoucený otec jediné a krásné dcery pomstil její zbytečnou smrt. Krutý Béla,
pán ze Sovince, zatoužil po jeho dceři a přikázal kováři, ať mu ji přivede. Dcera ze strachu a zármutku utekla a vzala si život. Rozzlobený Petr Bélu zabil. Po činu se musel schovávat v horách. Po kovářově smrti nazvali lidé skály, ve kterých se ukrýval před pány, Petrovými kameny.

Počasí
13.3 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS