Svůj ryzí ʹslow dayʹ zažij v kouzelné Branné

Svůj ryzí ʹslow dayʹ zažij v kouzelné Branné

20.08.2020 | Turistika
Taky si stále více uvědomuješ vražedného tempo svého života? Tak se neboj zvolnit. Nemusíš být zrovna méně efektivní v práci, ze začátku stačí zpomalit ve volném čase. Buď ʹslowʹ třeba na dovolené u nás v Jeseníkách. Začít můžeš v kouzelné Branné.

Horská, na první pohled nenápadná vesnička, ležící pod úpatími Hrubého Jeseníku, je ideálním místem, kde dokonale oblažíš své tělo i duši. Doslova.

Genius loci místa už Tě rozhodně intenzivně osloví, přijedeš-li do Branné po silničce od Starého Města pod Sněžníkem. Z cesty nabízející výhledy na Jeseníky i Králický Sněžník se Ti totiž v posledním klesání do dědiny nabídne až kýčovitě malebný pohled na její panorama s typickou siluetou kostela s barokní baculatou věží a mohutnými zdmi tamního zámku. Možná i Tobě tento pohled připomene cesty do rakouských či slovinských hor. 

Podruhé nejsilněji ducha místa pocítíš přímo na brannenském náměstí, maličkém, přesto bohatém na upomínky starých časů. Jednou z dominant náměstíčka je na zdejší poměry honosná radnice s typickými secesními prvky. Prakticky naproti současnému úřadu stojí budova jeho předchůdce. Ač jsou prostory fojtství z 16. století dnes nevyužívané, stále spoluvytvářejí jedinečnou atmosféru. Nad fojtstvím už čtyři sta let stojí kostel sv. Archanděla Michaela. Pověst pravý, že sochu Madonny sem přinesl až ze Svaté země maltézský rytíř. Faktem však rozhodně je, že svatostánek patří mezi cenné doklady pozdně renesanční sakrální architektury. I jako laik si rozhodně všimni jeho renesančního vstupního portálu.

Nespěchej a u kostela pod mladými kaštany spočni na lavičce s výhledem do dědiny i na okolní kopce. Ostatně uklidňující výhledy nabízí i další zákoutí náměstíčka: za informačním centrem a expozicí lesnictví, myslivostí a tesařství se můžeš kochat výhledy na oboru s daňky, zatímco děti si vyhrají na nenápadném hřišti. Naopak terasovitý parčík u radnice nabízí výhledy k Šeráku a starým Aloisovským loukám. Apropo řez staletým kmenem před vstupem do venkovské expozice, který má ve svých letokruzích vyznačeny nejen události obce napříč staletími, připomíná, že spěch je nejen tady zbytečný.

V cukrárně na náměstí nezapomeň ochutnat místní vyhlášené trubičky a v Minipivovaru Kolštejn zahnat žízeň zdejším pivem. A věříme, že při procházce Brannou zavítáš i na zámek. Bereme jako samozřejmost alespoň nakouknutí na jeho nádvoří. Zámek Kolštejn, vystavěný v místech středověkého hradu, totiž patří k jedinečným pozdně renesančním zaalpským arkádovým zámkům. Pokud Tě jeho atmosféra opravdu okouzlí, můžeš v něm strávit i noc.

Ovšem než se rozhodneš tak, či onak, Tvůj ʹslow dayʹ v Branné by měl zahrnovat i relaxaci ve Wellness centru Kolštejn, které se pyšní statutem největšího saunového komplexu v Jeseníkách. Jak jinak, najdeš ho zase přímo na brannenském náměstíčku. 

Počasí
-3.2 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS