Beseda a autorské čtení se spisovatelem Jaroslavem Rudišem a Michaelou Škultéty
118 / 118, 79070 Javorník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
Poslední změna: 14.10.2021 00:03:06
sobota 20. listopadu

Beseda a autorské čtení se spisovatelem Jaroslavem Rudišem a Michaelou Škultéty - Přednášky

20.11.2021 od 18:00 do 20:00 hod.
Tančírna v Račím údolí, Javorník | Mapa
VSTUPNÉ 200 KČ - NA MÍSTĚ Sál je nově vybaven vytápěním, takže se nemusíte o svůj komfort obávat!Beseda a autorské čtení se spisovatelem Jaroslavem Rudišem nejen nad jeho novým románem Winterbergova poslední cesta (Labyrint, 2021). Spolu s ním přijede besedovat i překladatelka Michaela Škultéty, která je podepsána pod českým překladem.Proč napsal tuto knihu v němčině a proč si ji nepřeložil sám? Jaká úskalí se skrývají v psaní v jiném než rodném jazyce? A jaké to je překládat do češtiny knihu českého autora?Jaký je vlastně vztah mezi autorem a jeho překladatelem? Co mají společného a co je naopak rozděluje?V rámci besedy proběhne i čtení ukázek z Winterbergovy poslední cesty jak z německého originálu, tak českého překladu. Přijďte si poslechnout besedu mezi autorem a jeho překladatelkou a nahlédněte pod literární pokličku psaní a překládání.

VSTUPNÉ 200 KČ - NA MÍSTĚ 
Sál je nově vybaven vytápěním????????????, takže se nemusíte o svůj komfort obávat!

Beseda a autorské čtení se spisovatelem Jaroslavem Rudišem nejen nad jeho novým románem Winterbergova poslední cesta (Labyrint, 2021). Spolu s ním přijede besedovat i překladatelka Michaela Škultéty, která je podepsána pod českým překladem.
Proč napsal tuto knihu v němčině a proč si ji nepřeložil sám? Jaká úskalí se skrývají v psaní v jiném než rodném jazyce? A jaké to je překládat do češtiny knihu českého autora?
Jaký je vlastně vztah mezi autorem a jeho překladatelem? Co mají společného a co je naopak rozděluje?
V rámci besedy proběhne i čtení ukázek z Winterbergovy poslední cesty jak z německého originálu, tak českého překladu. Přijďte si poslechnout besedu mezi autorem a jeho překladatelkou a nahlédněte pod literární pokličku psaní a překládání.

Jaroslav Rudiš je spisovatel a autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách, Národní třída, Český ráj a Winterbergova poslední cesta. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikla divadelní hra a v roce 2011 také mezinárodně úspěšný film režiséra Tomáše Luňáka oceněný Evropskou filmovou cenou. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena, čtenářskou cenu Magnesia Litera a v Německu Usedomskou literární cenu a Cenu literárních domů. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier 1. 10. 2021 v Berlíně ocenil českého spisovatele Záslužným řádem Spolkové republiky Německo za přínos ke sbližování Čechů a Němců. S Jaromírem 99 založil také skupinu Kafka Band, se kterou vydali alba Das Schloss a Amerika. Žije a pracuje mezi Českou republikou a Německem. Píše česky i německy.

Michaela Škultéty je literární překladatelka z němčiny, zaměřuje se především na současnou německojazyčnou literaturu a literaturu pro děti a mládež. Je držitelkou mnoha ocenění, nejnověji byla oceněna tvůrčí prémií Ceny Josefa Jungmanna za rok 2020 za překlad románu Niny Haratischwili Osmý život (pro Brilku) (vydal Host, 2020). Do češtiny dále přeložila např. úspěšný román Timura Vermese Už je tady zas (Argo, 2013, 2016), román Na konci samoty (Plus, 2017), román pro děti o roce 1989 Fany byla při tom (Pikola, 2019) nebo komiks Babylon Berlín (BB art, 2019). Žije v Mníšku pod Brdy. 

Na závěr možná bude i překvapení v podobě nějakého koncertního vystoupení ????????‍♂️ 

Další přednášky
0%
akce ve středu 20. října 2021
akce ve čtvrtek 21. října 2021
Včera, dnes a zítra
čtvrtek 21. října

Včera, dnes a zítra / Přednášky

Od 10:00 - 16:30 hod. - ZDARMA masáž šíje 15 minut/1 osoba.
21.10.2021 od 10:00 do 16:30 hod.
Konferenční sál Opal - Havlík, s.r.o., Bruntál | Mapa
akce v sobotu 23. října 2021
Počasí
6.3 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS