PETR NIKL: HMYZÍ ZPĚVY
Palackého 176/12, 79001 Jeseník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
Poslední změna: 25.07.2022
pátek 26. srpna

PETR NIKL: HMYZÍ ZPĚVY - Výstavy

26.08.2022 od 10:00 do 16:00 hod.
IC Katovna, Jeseník | Mapa
Známý český výtvarník, hudebník a performer Petr Nikl (*1960) vybral ze své novější tvorby obrazy s náměty hmyzu. V malířských experimentech s mechanickými brouky a v dalších pracích parafrázuje přírodní procesy a jejich aktéry. Jak je v části jeho tvorby zvykem, nejsou entomologickým atlasem reálné přírody, ale imaginativní projekcí, kdy hmyzí poetika je výsledkem průniku vnějšího světa s lidskými sny a archetypy. Kurátorem výstavy je Jiří Ptáček.

„Až ex post uvidím v tom maglajzu nějaké tvarosloví. Mozek nesnese pohled na abstrakci. Furt musí hledat nějaký hlavičky, zvířata nebo těla. Toho se už asi nezbavíme“, říkal Petr Nikl před čtyřmi lety během přednášky pro uměleckou školu Scholastika a všelijak přitom manipuloval s neposednými kreslícími strojky pohybujícími se mu pod nohama po velkém papíru. Zahlédnout zvířecí rysy v houštině čar a skvrn je patrně projevem pravěkého mozku, který se s námi vyvíjel milióny let a v našich lebkách setrvává navzdory naší civilizační pokročilosti. Kdysi nás zavčas upozornil na predátora či potenciální úlovek. Instinkt rozeznávat reálie v chaosu nám ale zůstal i pro pozorování obrazů: Dokud náš mozek neusoudí, že se díváme na parafrázi předmětného světa, jsou vlastně abstrakcí všechna díla výtvarného umění. Platí to pro Monu Lisu i pro hmyzí obrazy Petra Nikla.

Ta konkrétní kresba, kterou ve Scholastice s Niklovou pomocí namalovali mechaničtí brouci opatření nádržkami s barvou, nám připomene cestičky vyhlodané dřevomorkou. I když je výsledkem spolupráce člověka se strojem, tak působí přírodně. Nejspíše proto, že v ní nalézáme průniky pravidelnosti a nahodilosti. Petr Nikl má takových obrazů mnoho. Všechny jsou stopami živoucích procesů, do kterých jako autor sice vstupuje, ale po každé takové intervenci zase nechá strojky pracovat svým mechanickým samospádem. Když sledujete některou z performancí, při nichž vznikají, pochopíte, že se jedná o sled vzájemných interakcí. Je tu on, jsou tu ony hmyzí loutky, pohybují se všichni, zanechávají stopy. Také na finálních obrazech je poznat, jak se barevné dráhy kříží a navzájem ovlivňují.

Náš vztah ke hmyzu stále ještě formuje lidská sebestřednost. Krvechtivé komáry máme neradi, zatímco medonosným včelám stavíme domy. Některý hmyz je nám fuk, a proto ho klidně vyhubíme jako vedlejší škodu zemědělské výroby. S jeho alarmujícím úbytkem si ale začínáme uvědomovat, jak krátkozrakou optiku jsme doposud užívali. Petra Nikla fascinuje hmyz jako součást „všeliké zvířeny“ a tu zase jako dílec komplexního biotopu, který obýváme jako ten druh, který se vyznačuje schopností promítat do světa okolo své představy a sny. Schopnosti vidět se v něm jako v zrcadle, být s ním v neustálé emocionální a duchovní interakci.

Petr Nikl zkoumá, jak se člověk může dostat k obrazům prostřednictvím neustálého sebepřekvapování. Podobně jako na nás vyhlédnou občas i na něj tváře neobyčejných tvorů. Ubránit se jejich pohledu je těžké. Co to je za pohled ale souvisí hlavně s námi: s našimi zkušenostmi, přesvědčením a předsudky, ale také s jinak nedostupnými hlubinami nevědomí, v nichž vzpomínky, sny a archetypy - z fascinujícího a nejspíše také „pravěkého“ důvodu - dostávají tváře. Hledět na ně tak vlastně znamená nahlížet sebe sama.

Práce Petra Nikla (*1960) se rozbíhá řadou směrů a zase kříží v syntézách různých oblastí. Už v roce 1985 se začal podílet na představeních loutkového divadla MEHEDAHA. O dva roky později spolu s vrstevníky založili výtvarnou skupinu Tvrdohlaví. Její vystoupení nadšeně přijala zejména mladá generace, která již nějaký čas vyhlížela nové umění, jež se bude svobodou a dravostí odlišovat od sešněrované oficiální scény pozdně normalizačního Československa. Imaginativně založený Nikl už tehdy směřoval k fúzím obrazu, hudby a textu. Koncertuje a performuje sám i s rozličnými partnery. Píše veršovanou i vizuální poezii, je autorem a ilustrátorem mnoha knih. Některé z nich jsou určeny dětem, patrně i proto, že právě dětství a dětskost – vlastní i ta cizí – jsou mu jedním z nejsilnějších pramenů inspirace. V jím iniciovaných výstavách Hnízda her, Play a Orbis Pictus se spolu s bezmála dvěma desítkami dalších autorů zaměřili na poznání, které nám o nás samých přináší kreativní hra a aplikovaná fantazie. Nadále maluje obrazy, kreslí, vytváří grafiky a experimentuje s technikami, v nichž jeho tvůrčí gesto překonávají fyzikální a mechanické zákonitosti. Souběžně s návštěvou jeho výstavy v Jeseníku se lze s jeho novější tvorbou seznámit na rozsáhlé výstavě Divoké záhony v brněnské Fait Gallery. Do Rožnova pod Radhoštěm zase lze zajet po celé prázdniny na další z repríz putovní výstavy Orbis Pictus.

Přímo do Jeseníku se Nikl vrátí 10. září, kdy v představení Líheň doprovodí organickými projekcemi přes vodu a zvětšovací skla hudbu na didgeridoo a gongy v provedení Ondřeje Smeykala.

Pořádají MKZ Jeseník za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

Další výstavy
0%
akce v sobotu 02. července 2022
akce dnes
ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY
středa 17. srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY / Výstavy

Vlastivědné muzeum Jesenicka si Vás dovoluje pozvat na nevšední výstavu, jež bude prezentovat
17.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
Vlastivědné muzeum Jesenicka - vodní tvrz, Jeseník | Mapa
ABSOLVENTSKÁ VÝSTAVA
středa 17. srpna

ABSOLVENTSKÁ VÝSTAVA / Výstavy

Otevírací doba muzea během července a srpna.
Základní umělecká škola Franze Schuberta Vás srde
17.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
Zlaté Hory kino, Zlaté Hory | Mapa
Počasí
16.5 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS