Jesenické stezky, které byste si neměli nechat ujít - 1.díl

Jesenické stezky, které byste si neměli nechat ujít - 1.díl

16.07.2020 | Letní aktivity
Na stovky kilometrů rozsáhlou síť tu- ristických tras v Jeseníkách a Rychleb- ských horách navazují, nebo jsou její součástí, desítky zajímavých tematic- kých stezek. Znáte ty nejzajímavější z nich?

Po stopách historie

Dnes zdánlivě obyčejná místa mohou mít ve svém osudu vepsány téměř neskutečné příběhy. Jeden takový má ve své historii vetknutý Bílá Voda a okolní, především polské obce. V druhé polovině 19. století totiž ve zdejším kraji žila nizozemská princezna Marianna Oranžská. Právě životní příběh této emancipované, podnikavé ženy a její činorodost připomíná stezka nesoucí její jméno. Stezka v barvách rodu Oranžských se vine přes jedenáct slezských obcí na polském i českém území.

Rovněž dnes nenápadné pohraniční městečko Zlaté Hory se v minulosti těšilo daleko větší pozornosti. V jeho okolí se těžilo zlato. Tamní podzemí prý už snad znali Keltové, zlaté valouny ze Zlatých Hor měl ve sbírkách císař Rudolf II. A právě nejvýznamnějšími místními hornickými památkami prochází Zlatohorská hornická naučná stezka.

Tématu světové války, na které bychom rozhodně neměli zapomenout, se věnuje stezka kolem Starého Města pod Sněžníkem. V jeho okolí stojí šest objektů československého pohraničního opevnění z let 1935 až 1938. Některé z tzv. řopíků si dokonce můžete po telefonické domluvě prohlédnout uvnitř.

Mnoho zajímavostí objevíte také na městských turistických okruzích v Jeseníku či Šumperku. Při procházce po jesenických architektonických památkách objevíte mimo jiné skutečnou perlu anglické secese. V šumperských ulicích se přesvědčíte zase o tom, proč se město v minulosti pyšnilo přezdívkou „malá Vídeň“.

Počasí
-1.9 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS