Je ideální čas na dobrou knihu

Je ideální čas na dobrou knihu

14.10.2020 | Ostatní
Nevíme, jak u Tebe doma, ale u nás v Jeseníkách přívětivě zrovna není. Hřebeny zasypal první sníh a pod nimi nám zase vydatně prší. A aby toho nebylo málo, máme tady tu nevyzpytatelnou kovidovou situaci. Ale i za takových podmínek Tě zveme do našich krásných hor.

Neboj, nevystavíme Tě ani aktuálně nedoporučovanému cestování a opuštění domácího hnízda, ani Tě nevyženeme do podzimních jesenických plískanic. Zažít Jeseníky s námi můžeš prostřednictvím jedné úžasné knihy, knihy Na Jeseníky!

Tato obsahově výživná publikace vyšla poměrně nedávno, vlastně přesně před rokem, a jejím autorem je olomoucký historik Jiří Glonek. Podnětem k jejímu vzniku se stal prakticky náhodný a překvapivý nález zapomenutého výtisku vůbec nejstarší turistické mapy Jeseníků. 

Nečekej v ní však jen shrnutí vývoje turistiky na hřebenech Pradědovy říše. Autor se vrací ještě hlouběji před rok 1881, který je považován za pomyslný zrod organizované turistiky, a s obrovskou pečlivostí se zabývá průkopnickými počátky fenoménu jesenického turismu. Upozorňuje na roli jednotlivců i nepopiratelnou úlohu jesenických lázeňských míst. Zároveň osvětluje vývoj vztahu člověka k horám, a jaké pohnutky vedly lidi k putování do hor v různých historických obdobích od antiky až po novověk.

Zajímá-li Tě tedy, jak a kdy došlo k proměně estetického vnímání hor, co způsobilo, že se horské turistice začal věnovat stále větší okruh společnosti, a jak vše uvedené probíhalo v Jeseníkách a přilehlých pohořích a podle čeho se vlastně první cestovatelé v jesenických horách pohybovali, rozhodně věnuj pozornost této objemné knize o 576 stranách. Cenný text doprovází bohatý obrazový materiál a soupis jesenických turistických map a bedekrů do roku 1945. A co víc, na vizuálu knihy spolupracovali jeseničtí rodáci, grafik Filip Raif a výtvarník Jaromír99, kteří knize vtiskli také neotřelou podobu.

Počasí
13.3 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS