Unikni davům! Toulej se po Studničním vrchu

Unikni davům! Toulej se po Studničním vrchu

06.08.2020 | Turistika
Rok 2020 se stal rokem tuzemské turistiky. Nejinak je tomu v Jeseníkách. Ty nejznámější místa praskají doslova ve švech. Stále však u nás můžeš objevovat unikátní lokality, které budeš mít téměř jen pro sebe. Jednou z nich jsou hluboké lesy Studničního vrchu.

Oblast Studničního vrchu je vskutku jedinečným místem. Ve zdejší krajině se totiž prolíná dědictví prvních vodoléčebných lázní světa se špičkovým zázemím a terény nejen pro cyklistiku.

Coby dědictví z dob slavného Vincenze Priessnitze a jeho následovníků se v lesích nad Priessnitzovými léčebnými lázněmi nachází unikátní soubordesítek pramenů, pomníků, vyhlídek a památných skal.  Objevovat je a ochutnávat jejich vodu i atmosféru můžeš díky tematickým turistickým stezkám, které začínají přímo v jesenických lázních. 

Jedna z nejstarších stezek, tzv. Nassavská, kterou jako poděkování za své úspěšné léčení na Gräfenberku nechal vybudovat vévoda Adolf Nassavský, vede kouzelnou krajinou jižního svahu Sokolského hřbetu se skalami a skalkami, pojmenovanými pravděpodobně po vévodových dětech.

Cirka šestikilometrová stezka Vincenze Priessnitze Tě zavede k Polskému prameni, mírně radioaktivnímu Jitřnímu či honosně zdobenému Rumunskému prameni či trojprameni s přírodní sprchou, kde se můžeš výtečně osvěžit. Téměř jedenáctikilometrová Stezka živé vody Tě mimo jiné poučí o tom, ž tzv. živá voda skutečně existuje. Trasu zároveň zpestřují dřevěné sochy pohádkových bytostí a vyřezávané lavičky.

Tuto část Rychlebských hor si můžeš projet i na kole, k orientaci ve zdejším terénu Ti nejlépe poslouží trasy YesCyklo. A jsi-li přímo biker, jistě Tě potěší, že právě po zdejších kopcích se klikatí věhlasné Rychlebské stezky. Ty jsou ovšem mnohem rušnější než turistické stezky po pramenech. Vedle trailů si tady nerušeně užiješ bouldering. Zdejší obrovské balvany jsou vůbec první oblastí s kvalitně zmapovanou a propracovanou informační strukturou ve střední Evropě. V úzkém spojení s traily tvoří světově jedinečnou arénu Bike and Boulder

Počasí
0.4 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS