Objevte v Jeseníkách světové unikáty!

Objevte v Jeseníkách světové unikáty!

07.08.2020 | Turistika
Opravdu jste letos chtěli jet k moři nebo ve vašem hledáčku bylo jiné výjimečné místo? Správný cestovatel a dobrodruh je přeci připraven poprat se s jakoukoli situací. Takže přijměte výzvu a prozkoumejte Jeseníky a jejich sousední hory. A buďte si jisti, že u nás objevíte výjimečnosti, které vzbuzují obdiv i za hranicemi.

Víte, že lázně v Jeseníku jsou kolébkou moderní vodoléčby? Bez ostychu můžeme říct, že zakladatel lázní Vincenz Priessnitz je guru světové hydroterapie. Za vodním doktorem, jak se mu za života přezdívalo, do slezského Jeseníku v předminulém století putovali králové, příslušníci evropských šlechtických rodů, umělci a lékaři celého starého kontinentu. Dnes se v Jeseníku Priessnitzovým odkazem rozhodně inspirujte. V lázních s famózním výhledem na hory zkuste staletími ověřenou Priessnitzovu pololázeň, osvěžte se v jedinečném balneoparku, nebo se toulejte po pramenech v okolí.

Soustava pramenů nad lázněmi a nad městem je totiž další obrovskou vzácností. Ve zdejší krajině se nachází na šedesát pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a křížů.  Objevovat je můžete i vy díky tematickým turistickým stezkám.

A výčet unikátů v této lokalitě rozhodně nekončí. Před deseti lety staré lovecké chodníky v této části Rychleb znovu ožily, vznikly na nich první traily. Dnes jsou Rychlebské stezky respektovanou a oceňovanou lokalitou, podle níž se budují trasy po celém světě.

Kromě bikerů mají okolí Žulového vrchu rádi i vyznavači boulderingu. Málokdo z vás možná ví, že Rychlebské bouldery jsou v rámci střední Evropy vůbec první takovou oblastí s kvalitně zmapovanou a propracovanou informační strukturou. V úzkém spojení s bike traily Rychlebských stezek tvoří světově jedinečnou arénu.

Na Dolní Moravě, na hřebenech Králického Sněžníku navštivte unikátní rozhlednu. Stezka v oblacích, výjimečná svou konstrukcí, má svým tvarem připomínat let nočního motýla.  Netradiční konstrukce v sobě ukrývá 750 metrů dlouhou trasu, síť na vrcholu, do které si ti nejodvážnější mohou lehnout, síťový tunel mezi patry a 100metrový tobogán. Dominantou tamního Mamutíkova vodního světa je 13metrový mamut, který je největším modelem tohoto pravěkého zvířete na světě. V jeho útrobách se ukrývá herna, lanový komín, lezecká stěna a v chobotu 24metrový tobogán.

Jesenickou raritou je také elektrárna Dlouhé stráně. Její umístění v místech „seříznutého“ vrcholu hory, ojedinělé parametry i historie výstavby k ní ročně lákají desítky tisíc turistů ročně. A to nejen k její horní nádrži, kam se dá vyjet autobusem či lanovkou, ale také do jejích podzemních prostor.

Ve východní části Jeseníků zase funguje nejstarší úzkokolejná trať v Evropě. Jízda úzkorozchodným vláčkem mezi Třemešnou ve Slezsku a Osoblahou je netradičním zážitkem nejen pro děti. Ve Velkých Losinách naopak funguje jedna z nejstarších evropských papírenských manufaktur. Za nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě jsou považovány jeskyně Na Špičáku, v jejichž chodbách se zachovaly i unikátní alchymistické symboly.

Zmínit bychom mohli i rostliny a živočichy, kteří jinde na světě nežijí, jen u nás v jesenických horách. Ale tyto vzácné obyvatele hor zmíníme třeba jindy. Přejeme obohacující objevování…

Počasí
4.8 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS