Vydej se na výlet do Žulové, nebudeš litovat!

Vydej se na výlet do Žulové, nebudeš litovat!

14.08.2020 | Turistika
Městečko Žulová v Rychlebských horách je dalším z míst, v nichž i přes současný velký boom cestování po Česku nenarazíš na davy turistů a v pohodě si můžeš vychutnat tamní atmosféru a zážitky. A věř, že je z čeho vybírat.

Nepřehlédnutelnou dominantou městečka ležícího na cestě mezi Jeseníkem a Javorníkem je bezesporu atypická stavba kostela sv. Josefa. Svatostánek byl totiž před dvě stě lety vystavěn na ruinách středověkého hradu. Základem jeho věže se stal hradební bergfrít, z jehož mohutného kamenného válce vyrůstá nástavba zvonice s tradiční pozdně barokní věžičkou. A protože se už podle jména městečka nacházíš v kraji kamene a lomů, přímo u informačního centra u kostela nakoukni do malého Kamenického muzea, které je otevřeno právě jen teď o prázdninách. 

Z Josefského náměstí si můžeš udělat procházku k poutnímu kostelíku na Boží hoře, který Tě vlastně ve zdejším kraji vítá už zdaleka, nebo k vodopádům uprostřed rychlebských hvozdů.

Ke kostelíku vede z města modrá turistická trasa navazující na křížovou cestu. Je to sice ʹkrpálʹ, ale překrásný výhled do slezské nížiny stojí za to. Jen zhruba kilometr od kostelíku se nachází skalní městečko pod Borovým vrchem. Tuto geologickou lokalitu s rozkutanými místy od hledačů minerálů lemují menší i větší opuštěné lomy. Není divu, v minulosti v okolí Žulové existovalo na sto těžebních míst.

Dalším ideálním cílem pohodového rodinného výletu v těchto končinách jsou bezesporu Nýznerovské vodopády na Stříbrném potoce. Procházku k nim zvládneš, na rozdíl od náročnější cesty ke kostelíku na Boží hoře, s kočárkem i s nejmenšími „skorocyklisty“ na odrážedlech. Vodopády jsou od Žulové vzdáleny zhruba pět kilometrů, můžeš se k nim ovšem vydat i z velkého parkoviště, které se nachází cca kilometr od nich.

Kouzelné kaskády a peřeje ve zdejším romantickém a divokém údolí vytváří horská bystřina pramenící na úbočí nejvyšší hory Rychleb Smrku (1 126 m n. m.). Samotné kaskády vznikly v úzké skalní soutěsce, která je přes sto metrů dlouhá a postupně překonává čtrnáct metrů výšky. Nejvyšší a zároveň stezkou přístupný vodopád volně padá z úzkého skalního hrdla do širokého kuloáru z výšky tří metrů. Pravda, Nýznerovské vodopády nepatří mezi ty nejmohutnější, které můžeme v českých horách navštívit, díky intenzivnímu průtoku vody skalní průrvou však vytváří skutečně ojedinělý přírodní úkaz.

Nakonec hlad i žízeň zaženeš nedaleko vodopádů v Rybářské baště Nýznerov. A miluješ-li atmosféru a vůni kaváren, vřele doporučujeme návštěvu Eleanor Café v barokním domě v centru Žulové, kterou najdeš i v prestižní gastromapě Lukáše Hejlíka.

Počasí
-11.4 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS