Nenech si ujít vybarvené lázně!

Nenech si ujít vybarvené lázně!

03.09.2020 | Turistika
Prázdniny jsou sice za námi, ale o příjemně strávené okamžiky u nás v Jeseníkách a Rychlebských horách není rozhodně nouze ani s přicházejícím podzimem. Právě naopak. Zdejší krajina vybarvující se do uklidňujících tónů podzimu na Tebe zapůsobí zcela jinou atmosférou.

Ku příkladu procházka Priessnitzovými lázněmi v Jeseníku ať už za ranních mlh nebo poledního slunce, kdy se paprsky opírají do barvy měnícího se stromoví, je ryzím balzámem na duši. Opravdu příjemně nostalgickou a naprosto romantickou náladu v Tobě vyvolá Ripperova promenáda. Stromořadí pojmenované po Priessnitzově zeti Johannovi Ripperovi, který se mimo jiné prakticky zasloužil o vznik turistiky v Jeseníkách, je jedinečným a výrazným prvkem jesenické krajiny.  Je tvořena zhruba 260 stromy, mezi nimiž je také 370 let stará lípa. Na promenádě objevíš mnoho jedinečných pomníků a památníků jednotlivých pacientů i celých států jako doklad vděčnosti za uzdravení. Nebo budeš míjet odpočívadla a vyhlídky k horským hřebenům. Doufejme, že Tvé pozornosti neunikne ani v barevném listí ukrytá hrobka zakladatele lázní Vincenze Priessnitze.

Energii posledních teplých paprsků slunce pak rozhodně nasaj na prostranství před výstavním Sanatoriem Priessnitz. Obklopeny pestrými záhony podzimních květů tam jsou umístěny jedinečné otáčivé lavičky, z nichž je naprosto úchvatný výhled na hřeben Jeseníků.  Nejenže dohlédneš k Pradědu, ale bystrým okem rozeznáš i lyžařské svahy Červenohorského sedla nebo úplně vpravo výrazná skaliska Obřích skal. Rozeznat oblíbenou Chatu Jiřího na Šeráku Ti třeba pomůže sluníčko, které z ní za slunných dní kouzlí třpytivý klenot hor

Stejně nádherný výhled nabízí i Jižní svah sousedící s oblíbeným balneoparkem. Možná ani netušíš, že ve skutečnosti se jedná o jednu z prvních českých realizací tzv. land artu, uměleckého směru, jehož principem je vytváření uměleckých děl z přírodních materiálů přímo v přírodě. A tak v jesenických lázních už téměř čtyřicet let existuje sochařsko-krajinářská kompozice „Cesta života“ tvořená jedenácti objekty, z nichž nejvýraznějším je socha „Vzepětí“ symbolizující moc lidské vůle

Na závěr Ti prozradíme ještě jednu perličku: traduje se, že právě Jižní svah a rodný dům Vincenze Priessnitze vyzařují zvláštní pozitivní geoenergii, která ovlivňuje naši náladu, zdraví, soustředění a spánek.

Počasí
0.6 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS