Navštiv jesenické památky gratis

Navštiv jesenické památky gratis

01.10.2020 | Turistika
Ať už jsi v v Jeseníkách doma, nebo na návštěvě, nenech si ujít bezva příležitost navštívit některá zajímavá místa regionu v poklidném období mimo sezónu a zcela zdarma. Máš na to čas do konce října.

Nehledej v této výjimečné možnosti žádný háček. Nemusíš se nikde registrovat, u vstupu nic dokládat. Jednoduše přijď v  běžné otevírací době, případně si ohlídej nutnost rezervace či souběh pořádání nějaké zpoplatněné společenské akce. A kam se u nás v Jeseníkách můžeš zdarma vydat?

Třeba do nejvýchodnějšího cípu Zlatohorské vrchoviny, kde v 18. století vzkvétala kultura a umění. Řeč je o zámku Slezské Rudoltice, kterému se přezdívalo ʹslezské Versaillesʹ. Kromě parku ve francouzském stylu se záplavou růží můžeš bezúplatně nahlédnout do jeho interiérů.

Stejně tak můžeš navštívit zámek v Bruntále, a to nejen jeho barokní interiéry s původním mobiliářem, ale i stálé muzejní expozice. Posledním takto zpřístupněným šlechtickým sídlem je v krajině Nízkého Jeseníku ukrytý hrad Sovinec.

Možná teď je také ta pravá příležitost navštívit kapli v Lipkách, která patří mezi nejpozoruhodnější stavby na severní Moravě. Nezvykle strohá stavba oválného půdorysu ostře kontrastuje s bohatou výzdobou uvnitř a právem nese označení ʹperla severomoravského barokaʹ.

Rýmařově nevynechej ani městské muzeum, tamní galerii Octopus či menší výstavní prostor Pranýř. Zdarma jsou ovšem přístupné i industriální interiéry a expozice Hedva Česká Brokát, o kterých jsme psali v předchozím článku.

Do konce října můžeš zdarma nahlédnout také do života na venkově před stoletím páry. V kosárně v Karlovicích u Vrbna pod Pradědem, která si do dnešních dnů zachovala krásu a styl původní zdejší architektury, se kdysi vyráběly kosy i jiné zemědělské náčiní.

Nakonec se v rámci akce Objevuj Moravskoslezský kraj zdarma vydej do nejvyšších partií jesenických hor. I přímo na Pradědu totiž můžeš využít nabídky Moravskoslezského kraje a vyhlédnout zcela gratis z nejvýše položeného bodu v České republice třeba až k Beskydám.  

Počasí
6.3 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS