Sen o luxusní horské chatě si splnili díky veřejné sbírce

| Běžecké lyžování
Chata Paprsek leží na hlavní hřebenové trase vedoucí od Králického Sněžníku na Ramzovou a do Lipové. Dnes je nejoblíbenějším cílem lyžníků v celých Rychlebských horách. Vyhlášené jsou především běžkařské trasy v okolí. Její výstavba však nebyla jednoduchá.

První turistická organizace Jesenicka vznikla v roce 1881. Prakticky od svého počátku po jesenických hřebenech začala budovat horské chaty a rozhledny. Oblast mezi Králickým Sněžníkem a Ramzovou však byla tímto stavebním boomem nedotčena ještě dalších padesát let. Až ve třicátých letech minulého století se podařilo členům spolku ze Starého Města pod Sněžníkem konečně prosadit výstavbu turistického zázemí na svazích hory Titzhübel (Výhled, 1030 m n. m.).
Jejich snem byla útulná horská chata s tekoucí teplou a studenou vodou a ústředním topením. V její blízkosti naplánovali také výstavbu vodní elektrárny, která měla chatu zásobovat elektrickým proudem. Na stavbu tohoto smělého projektu však museli vyhlásit veřejnou sbírku. Dnes je až obdivuhodné, že v době světové hospodářské krize požadované finanční prostředky skutečně získali. Slavnostní otevření chaty, která dostala název Schlesierhaus (Slezský dům), se konalo v neděli 21. srpna 1932.
Dnešní Chata Paprsek je vyhledávaným místem turistů z obou stran hranice. A není divu. V zimě široko daleko nenajdete lépe upravenou síť běžkařských okruhů, z nichž některé zní opravdu pohádkově: Pralinka, Pohádka, Medvědí bouda. S nimi jsou spojeny výhledy k Šeráku, Králickému Sněžníku a samozřejmě do polské části Rychleb. Na své si však na Paprsku přijdou i lyžaři, vyhlášený je tamní snowpark. A máme prozradit další důvody, proč se do tohoto kouzelného místa uprostřed Rychleb vydat? Těmi jsou přeci místní vyhlášené borůvkové knedlíky a nezaměnitelná horská atmosféra.

Počasí
-11.4 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS