Naučná stezka Pasák
Skála Pasák
Obrázek bez názvu
Naučná stezka Pasák
 Doporučené období
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec

Informace o trase:

Čas: 218 minut
Délka: 12.09 km
Obtížnost: středně těžká
Hodnota zážitku:
Krajina:
Stoupání: 380 metrů
Klesání: 379 metrů
Nejnižší bod: 586 m.n.m.
Nejvyšší bod: 843 m.n.m.

Naučná stezka Pasák

K jednomu z nejpůsobivějších skalních útvarů Jeseníků nás zavádí Naučná stezka Pasák, vycházející z horské obce Branná.

Trasa získala svoje jméno po skalisku připomínajícím pastýře, vedle něhož najdeme také Kovadlinu nebo veliké Skalní okno. Erozní činnost dokázala ve 250 metrů dlouhém a místy až 30 metrů vysokém masivu vyhloubit i několik skalních srubů a dalších nevšedních výtvorů, z vrcholu se pak pokocháme výhledem na hlavní hřeben Jeseníků a Králický Sněžník.

Součástí neučné stezky jsou tyto zastavení:

Situační mapa

Historie a význam železnice na Branensku

Květena okolí Branné

Přírodní památka Pasák - významný geologický a geomorfologický útvar

Charakteristická fauna okolí Branné

Výhledová partie

Antropogenní terénní tvary

Lesní úzkorozchodné železnice

Vodní plávka dříví

Stálé pohraniční opevnění z let 1397-1938

Dynamický vývoj toku říčky Branné

Hornická činnost a průmyslové podnikání na Branensku

Samostatný pěchotní srub - S 50 "U trati"

Významné památky obce Branné

 

 

 Parametry
Start výletu
Železniční stanice Branná
Parkování
Perkování je možné na parkovišti u železniční stanice Branná.
Trasa
Začátek Naučné stezky Pasák je hned u železniční stanice Branná, jedné ze zastávek Slezského Semmeringu. V obci nad nádražím najdeme mimo jiné i proslulý hrad Kolštejn nebo stejnojmenné Relaxační centrum. Ke skalám se dostaneme po několika kilometrech cesty, na níž čeká celkově 14. tematických zastavení. Věnují se nejen okolní přírodě a krajině, ale i jesenickým technickým unikátům, ke kterým patří i dnes už zcela zaniklá lesní úzkokolejka, sloužící ke svážení dřeva z kopců. Spatřit lze také zbytky prvorepublikového pohraničního opevnění vybudovaného v úseku mezi Brannou a Starým Městem. Naučná stezka Pasák je okružní a při procházce po ní si přijdou na své nejen milovníci přírody, ale i techniky a památek Jeseníků.
Tip
Na loukách můžete obdivovat pestrou paletu vzácných květin z rodu vstavačů. Mezi významné živočichy patří krkavec velký a netopýři ušatý a brvitý.
Související místa
Zámek Kolštejn

Zámek Kolštejn

Zrekonstruovaný renesanční zámek se zříceninou gotického hradu z roku 1325 ožívá ve čtyřhvězdičkový historický hotel Chateau Goldenstein.Renesanční zámek Kolštejn vznikl v 16. století přestavbou gotického hradu Goldek, který n ... (více)
Skála Pasák

Skála Pasák

Skalní sruby a skalky se zajímavými erozními útvary. Tvoří 250 m dlouhou a až 30 m vysokou skalní stěnu.Pasák je významný geologický a geomorfologický útvar – skalnatý hřbet s mrazovými sruby, skalními převisy, terasami a izolo ... (více)
Srub StM - S 50 U TRATI

Srub StM - S 50 U TRATI

Samostatný pěchotní srub pro čelní palbu, II. třída odolnosti. Srub byl výstavbě zadán 5.5. 1938. Za okupace byla objektu StM – S 50 vytržena střílna hlavní výzbroje.Od roku 2000 je objekt čištěn a jsou prováděny rekonstrukční ... (více)
0%
Cukrárna U zámku

Cukrárna U zámku

V létě či v zimě můžete navštívit naši útulnou cukrárnu na náměstí v malebné vesničce Branná. Samozřejmostí je prodej našich Staroměstských máslových trubiček, ale i jiných zákusků od námi osvědčeného výrobce. Veške ... (více)
Vzdálenost: 478 m
Kavárna/Cukrárna U Zámku

Kavárna/Cukrárna U Zámku

V létě či v zimě můžete navštívit útulnou cukrárnu na náměstí v malebné vesničce Branná. Samozřejmostí je prodej Staroměstských máslových trubiček, ale i jiných zákusků od osvědčeného výrobce. 
Vzdálenost: 480 m
Restaurace a minipivovar Kolštejn

Restaurace a minipivovar Kolštejn

Na Kolštejně sází na takzvanou glokální kuchyni. Ta zahrnuje domácí výrobky, originální regionální kuchyni s kvalitními produkty. Každé jídlo mohou štamgasti zapít místním pivem Bran, které se vaří přímo pod restaurací.Ruku ... (více)
Vzdálenost: 546 m
Penzion Trojkámen - restaurace

Penzion Trojkámen - restaurace

Nově zrekonstruovaný penzion Trojkámen s restaurací se nachází v malebné krajině Hrubého Jeseníku v obci Nové Losiny. V přízemí penzionu se nachází restaurace, která je připravena dle potřeby ubytovaných poskytovat od snídaní, p ... (více)
Vzdálenost: 3.73 km
Restaurace Skiland

Restaurace Skiland

Přijďte rozmazlit vaše chuťové pohárky a ochutnejte vynikající kuchyni ve stylově vyzdobené restauraci Skiland v Ostružné. Restaurace Skiland leží v malé obci Ostružná v Jeseníkách hned při hlavní cestě. Nelze ji minout. Nabíz ... (více)
Vzdálenost: 4.90 km
Kavárna Lily

Kavárna Lily

Kavárna nabízí široký sortiment nápojů, výbornou kávu Piazza Forza, zmrzlinové poháry a moučníky od ověřených dodavatelů. 
Vzdálenost: 5.99 km
Počasí
-1.1 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS