Naučná stezka pevnostní oblast
 Doporučené období
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
Start výletu

Informace o trase:

Čas: 138 minut
Délka: 7.36 km
Obtížnost: středně těžká
Hodnota zážitku:
Krajina:
Stoupání: 315 metrů
Klesání: 315 metrů
Nejnižší bod: 519 m.n.m.
Nejvyšší bod: 800 m.n.m.

Naučná stezka pevnostní oblast

V okolí Starého Města pod Sněžníkem můžete absolvovat sedmikilometrový pevnostní okruh podél linie „řopíků“ a šesti v hrubé stavbě dokončených izolovaných pěchotních srubů.
Po předchozí domluvě lze navštívit interiéry tří z nich. Bývalá hraničářská kasárna ve Starém Městě pod Sněžníkem nabízí prohlídku expozic s vojenskou tématikou.
 Parametry
Start výletu
Železniční stanice Staré Město pod Sněžníkem
Parkování
Parkovat lze na náměstí ve Starém Městě u obchodního střediska Hruška nebo u obecního úřadu.
Trasa

Putování po naučné stezce začíná u vlakového nádraží. Od železniční stanice Staré Město budeme putovat po červenobílé značce, která vede spolu se žlutou turistickou značkou směrem na Květnou.

Přijdeme ke sportovnímu areálu, odkud můžeme z naučné stezky odbočit a jít kolem fotbalového hřiště po žluté značce. Projdeme výběžkem lesa na louku a poté odbočíme doprava, kde se nachází objekt StM-S 30 Potok, který je trochu „schovaný“ v křoví. K objektu, který měl netypickou funkci působit čelně na nepřítele, vede vyšlapaná cestička a je od naučné stezky vzdálený cca 500 m.

Když se vrátíme se zpět na červenobílou značku a půjdeme po ní dál, dorazíme ke kapličce Sv. Tadeáše. Poté přejdeme silnici a po 150 m z ní odbočíme na louku. Nyní se vydáme do kopce ke dvěma objektům. Jsou to StM-S 31a Borek s jedinou zachovalou hlavní střílnou a StM-S 31b Ozdravovna. Raritou druhého z nich je dodatečně odsekaná hrana diamantového příkopu, která překáží výstřelu hlavních zbraní při jejich maximální depresi.

Dále se vydáme z kopce a dostaneme se na silnici vedoucí ze Starého Města do Malého a Velkého Vrbna. Přejdeme ji a nad zotavovnou se nachází objekt StM-S 32 Krajní. Vzhledem k tomu, že je objekt postaven na svažitém terénu, je výškově lomený a jeho levé křídlo je níže než pravé.

Cestou dále po značce do kopce, dorazíme k objektu StM-S 33 Lesík. Úkolem tohoto atypického oboustranného pěchotního srubu bylo svou palbou pokrýt hluchá místa, kam nedosáhla palba sousedních objektů z důvodů terénních zlomů.

Od Lesíku po ukazateli dojdeme až k dalšímu atypicky lomenému objektu StM-S 34. Odtud půjdeme dál na kopec Jelen v nadmořské výšce 799 m. Zde se napojuje červená TZ, která vede na Kutný vrch, Kronfelzov a Ostružnou. My odbočíme a budeme scházet zpět do Starého Města na náměstí.

Svojí procházku krajinou Staroměstska můžete zakončit v Muzeu vojenské historie, vybudované sdružením Staroměstští patrioti, nacházejícím se v areálu bývalých kasáren. V muzeu se nachází tři expozice Československých legií, Stálé opevnění na Staroměstsku v letech 1935 – 1938 a Osvobození ČSR v r. 1945.

Související místa
Vojenské muzeum Staré Město

Vojenské muzeum Staré Město

Bunkry z předválečného opevnění československých hranic zpřístupnili nadšenci na Staroměstsku.Milovníci novodobé historie by si neměli nechat ujít návštěvu Vojenského muzea ve Starém Městě pod Sněžníkem, které je věnovan ... (více)
Muzeum vojenské historie Staré Město

Muzeum vojenské historie Staré Město

Muzeum, vybudované sdružením Staroměstští patrioti, se nachází v areálu bývalých kasáren (budova č. 2).V muzeu se nachází tři expozice: Československých legií, Stálé opevnění na Staroměstsku v letech 1935 – 1938 a  ... (více)
Srub StM - S 31a, S 31b BOREK, OZDRAVOVNA

Srub StM - S 31a, S 31b BOREK, OZDRAVOVNA

Pěchotní sruby byly k výstavbě zadány 5.5.1938. Za okupace byl objektu StM - S 31a vytrženy obě střílny hlavního výzbroje, objektu StM – S 31b jen střílna protitankového kanónu. Od roku 1996 jsou objekty čištěny a probíhají reko ... (více)
Srub StM - S 33 LESÍK

Srub StM - S 33 LESÍK

Samostatný pěchotní srub oboustranný dvoukřídlý, 2. třída odolnosti. Pěchotní srub byl k výstavbě zadán 5.5.1938.Za okupace byly objekty StM – S 33 vytrženy střílny hlavní výzbroje. Od roku 1996 jsou prováděny rekonstrukční p ... (více)
0%
Horský & Wellness hotel Sněženka

Horský & Wellness hotel Sněženka

Naše restaurace je díky používání lokálních a tradičních surovin, spolupráci s regionálními dodavateli a používání tradičních receptů součástí programu Ochutnejte Jeseníky. Přijďte ochutnat třeba naše houbové špaldoto ... (více)
Vzdálenost: 2.81 km
Restaurace a minipivovar Kolštejn

Restaurace a minipivovar Kolštejn

Na Kolštejně sází na takzvanou glokální kuchyni. Ta zahrnuje domácí výrobky, originální regionální kuchyni s kvalitními produkty. Každé jídlo mohou štamgasti zapít místním pivem Bran, které se vaří přímo pod restaurací.Ruku ... (více)
Vzdálenost: 5.00 km
Cukrárna U zámku

Cukrárna U zámku

V létě či v zimě můžete navštívit naši útulnou cukrárnu na náměstí v malebné vesničce Branná. Samozřejmostí je prodej našich Staroměstských máslových trubiček, ale i jiných zákusků od námi osvědčeného výrobce. Veške ... (více)
Vzdálenost: 5.03 km
Kavárna/Cukrárna U Zámku

Kavárna/Cukrárna U Zámku

V létě či v zimě můžete navštívit útulnou cukrárnu na náměstí v malebné vesničce Branná. Samozřejmostí je prodej Staroměstských máslových trubiček, ale i jiných zákusků od osvědčeného výrobce. 
Vzdálenost: 5.03 km
Horská chata Paprsek

Horská chata Paprsek

Paprsek nabízí v rámci své kuchyně i krajovou specialitu borůvkové knedlíky, denně čerstvé, s velkou náplní borůvek ze zdejších lesů, sypané kakaem a polité rozpuštěným máslem.Chata se nachází v horské oblasti s čistým kli ... (více)
Vzdálenost: 6.32 km
Penzion Trojkámen - restaurace

Penzion Trojkámen - restaurace

Nově zrekonstruovaný penzion Trojkámen s restaurací se nachází v malebné krajině Hrubého Jeseníku v obci Nové Losiny. V přízemí penzionu se nachází restaurace, která je připravena dle potřeby ubytovaných poskytovat od snídaní, p ... (více)
Vzdálenost: 7.00 km
Počasí
10.0 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS