Vysílač a rozhledna Praděd

Vysílač a rozhledna Praděd

Jeseníky byly a jsou vyhledávaným turistickým místem. Vévodí jim hora Praděd vysoká 1492 metrů. Už na začátku 19. století stávala na jeho vrcholu chýše, která sloužila jako útulek v nepříznivém počasí. Později zde byla turisty postavena jednoduchá budova, která však nestačila stále stoupajícímu počtu návštěvníků.

Proto vznikl nápad postavit na vrcholu Pradědu rozhlednu a chatu. První zmínka o rozhledně, tehdy zvané Strážní věž, se objevuje v žádosti Moravsko-slezského sudetského horského turistického spolku v dnešním Jeseníku v červnu roku 1903. Základním stavebním prvkem se stal kámen z nedalekých Tabulových kamenů.

Ke kolaudaci objektu došlo v červenci roku 1912. Rozhledna představovala statnou stavbu z kamenných kvádrů, připomínající středověkou strážní věž. Tato podobnost byla zvýrazněna cimbuřím, pilony a hlubokými okny v mocných zdech. V přízemí se nacházela restaurace, nad ní obytné pokoje a na vrcholu věže vyhlídková plošina. U rozhledny byla postavena srubová chata sloužící k výčepu nápojů. Rozhledna však nebyla nikdy obydlena a již nedlouho po jejím zpřístupnění bylo konstatováno, že zánik této vkusné chaty je jen otázkou času, v důsledku nešťastné volby materiálu a zdejších klimatických podmínek. Již za první světové války byl provoz zastaven a v roce 1929 musely být prováděny záchranné práce.

Praděd opět ožil v souvislosti s rozvojem techniky. V roce 1965 požádala Správa telekomunikací v Praze město Bruntál o vydání územního rozhodnutí na výstavbu televizní věže, které obdržela téhož roku. Stavba nesla oficiální název: Televizní frekvenčně modulovaný a ultrakrátkovlnný vysílač Praděd. Na výstavbě se podílelo 94 zainteresovaných organizací. Výstavba byla zahájena vybudováním asfaltové komunikace od Ovčárny. Základy vysílače byly položeny v roce 1969 a uveden provoz zahájil v roce 1980. Pro náročné povětrnostní podmínky se mohlo stavět jen 5 až 6 měsíců v roce.

Unikátní věž je vysoká 162 m, má připevněna dvě rozhledová místa v 19 a 70 metrech. Od paty věže se rozbíhají tři křídla budov(energetika, spoje, turistický provoz), které se spájejí. Podařilo se skloubit architektonicko - urbanistická, technická, provozní a dispoziční řešení s okolní přírodou tak, že se stala neoddělitelnou součástí Pradědu a Jeseníků.

0%
Jesenická lyžařská magistrála část Ovčárna - Švýcárna

Jesenická lyžařská magistrála část Ovčárna - Švýcárna

Část lyžařské magistrály vedoucí pod Pradědem s výhledy na tento nejvyšší vrchol Moravy.
Obtížnost: středně těžká
Čas: 5340 minut
Délka: 4.89 km
Zážitek:
Stoupání: 131 metrů
Klesání: 131 metrů
Krajina:
Nejvyšší bod: 1420 m.n.m.
Nejnižší bod: 1304 m.n.m.
Okruhy Kurzovní

Okruhy Kurzovní

Okruhy jsou výjmečné svým umístěním v národní přírodní rezervaci a díky nadmořské výšce 1 300 m n. m. jsou zde zajištěny dobré sněhové podmínky po celou zimní sezónu. Nízk ... (více)
Obtížnost: lehká
Čas: 4 minut
Délka: 3.56 km
Zážitek:
Stoupání: 98 metrů
Klesání: 103 metrů
Krajina:
Nejvyšší bod: 1376 m.n.m.
Nejnižší bod: 1312 m.n.m.
Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Jedna z nejnavštěvovanějších partií Jeseníků má i v zimně své kouzlo. Jsou zde upravovány tratě jak na klasiku, tak na skate. Tato trať je součástí Jesenické lyžařské magistrá ... (více)
Obtížnost: lehká
Čas: 78 minut
Délka: 3.59 km
Zážitek:
Stoupání: 200 metrů
Klesání: 13 metrů
Krajina:
Nejvyšší bod: 1489 m.n.m.
Nejnižší bod: 1301 m.n.m.
Mezi nádržemi Dlouhých strání

Mezi nádržemi Dlouhých strání

Spojka dává možnost sjet z horní nádrže Dlouhých strání do Koutů nad Desnou po úbočí zdejších kopců a vychutnat si výhledy třeba i na Praděd. Nástupy do běžecké trasy jsou na ho ... (více)
Obtížnost: středně těžká
Délka: 5.16 km
Zážitek:
Krajina:
Hladová cesta

Hladová cesta

V zimních měsících je tato spojka do Kout nad Desnou nádherným výletem pro všechny milovníky bílé stopy. Během cesty můžete sledovat dechberoucí výhledy nejen na Dlouhé stráně, ale ... (více)
Obtížnost: středně těžká
Délka: 5.29 km
Zážitek:
Krajina:
Počasí
2.4 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS